Wednesday, May 23, 2007
Whether Weather...
Or whether the weather be not,
Whether the weather be cold
Or whether the weather be hot,
We'll weather the weather
Whatever the weather,
Whether we like it or not.
http://moonsilver.deadjournal.com/
Thursday, May 17, 2007
Wednesday, May 16, 2007
Web 2.0 in Education - A Survey
Conditions of the Survey
The survey was conducted within a workshop "Web 2.0 in Education" at the International Conference on Computers in School (POSKOLE) 2007, in Sedmihorky, Czech Republic, April 27, 2007. Participation in the survey was not obligatory; moreover, the workshop was scheduled to the last block, ending on Friday evening, just before the Conference finished.
Totally, 8 participants answered. 3 of them came from a university, 3 were secondary school teachers, 1 from the Ministry of Education, and finally the last one was a freelance journalist.
Some of the workshop participants did not answer because of the lack of time.
Results
Although the sample was small and non-representative, the results show, however, that Web 2.0 is finding its way to Czech primary and secondary schools relatively slowly.
The first question was Do you have preliminary experience with Web 2.0 services? If so, with which of them?. The responses included most frequently Google services (Docs & Spreadsheets, also Maps - totally 5 times), followed by YouTube (twice) a once del.icio.us, as well as Digg, Ajax13.com, and blogs.
Th services are equally frequently used in real life as in education (but rarely, 1 + 1 respondent), while one respondent uses them in both situations.
Google Docs & Spreadsheets, Maps, GMail, RSS technologies, and Podcasts belong to the most favorite ones.
SWOT Analysis
The strengths of Web 2.0 in education, according to the respondents, include availability at any place, huge potential, wide spectrum, continuous development, the fact that students use them, everything is outsourced and no installation needed, and finally, sharing.
Which opportunities have been observed? Web 2.0, in accordance with the participants, gives a chance not to be drowned in information overload, Web 2.0 is novel and natural for N-Generation, further - the educational resources can be shared, the education encompasses both pupils and teachers.
The threats contain: the services are not guaranteed, drowning in information; the services are demanding on teacher's preparation; there is a language barrier (the services mostly in English), and there is a risk of copyright infringement.
Perspectives
Further questions concerned experience from the workshop and, generally, opinions about applicability of Web 2.0 in education. The tools for clipping, clip-posting, and sharing (Clipmarks) gained the most interest. Also annotation services (Diigo) are considered interesting. The workshop extended the scope of many participants in terms of advanced Google Docs & Spreadsheets functionality (namely PDF export). The Google Calendar and SlideShare features were regarded as interesting, too.
The Google Docs & Spreadsheet (as MS Office and OpenOffice alternative) are seen as the most perspective in the short term, followed by Clipmarks and photo galleries. Google Groups was the only typical "social-networking" service. Outside of the school, just Google services (Calendar and D&S) are planned to be used, thus paradoxically narrower repertoire than in school.Collected and processed by Tomáš Pitner, May 2, 2007
Wednesday, May 9, 2007
Tuesday, May 8, 2007
Wednesday, May 2, 2007
Web 2.0 ve vzdělávání – předběžný průzkum využití
Prostředí průzkumu
Průzkum proběhl na workshopu „Web 2.0 ve vzdělávání“ v rámci národní konference POŠKOLE 2007, Sedmihorky, 27. dubna 2007. Účast na workshopu i v anketě byla zcela dobrovolná, workshop se konal v posledním bloku, těsně před koncem konference.
Při závěrečném průzkumu odpovědělo celkem 8 účastníků, z toho 3 byli z vysoké školy, 3 gymnáziální učitelé, 1 z vrcholné instituce státní správy (MŠMT) a 1 novinář a konzultant „na volné noze“. Někteří účastníci neodpověděli kvůli nedostatku času.
Výsledky
Přestože výsledky nelze vzhledem k malému a nereprezentativnímu vzorku v žádném případě pokládat za směrodatné, naznačují nicméně, že Web 2.0 si cestu do českých škol hledá zatím poměrně nesměle.
Současný stav
V odpovědích na otázku Máte předchozí zkušenosti s Web 2.0 službami? Pokud ano, se kterými? byly nejčastěji zmiňovány služby Google (Docs & Spreadsheets, ale i Maps, celkem 5x), v závěsu pak YouTube (2x) a jednotlivě del.icio.us, Digg, Ajax13.com a blogy.
Ve výuce přitom služby používá zhruba stejně respondentů jako v praktickém životě (celkově však málo) – jeden a jeden, přičemž jeden další je používá v obou situacích.
Mezi nejoblíbenější aplikace/služby Web 2.0 patří Google Docs & Spreadsheets, Maps, GMail, a technologie RSS a Podcasts.
SWOT analýza
Za silné stránky Web 2.0 ve vzdělávání považují respondenti jejich dostupnost kdekoli, velký potenciál, široké spektrum, stálý vývoj, to, že je studenti používají, fakt, že vše je outsourcováno a není třeba instalace a konečně sdílení.
Mezi slabé stránky naopak podle odpovědí patří HW náročnost, nutnost rychlého připojení, totální závislost na internetu ( zvláště na rychlosti), fakt, že vše závisí na někom jiném, přítomnost reklamy, možné problémy s bezpečností, absence garancí. Použitelnost ve výuce omezuje skutečnost, že učitelé služby neznají.
Konečně, jaké příležitosti vidí respondenti v nasazení Web 2.0 ve výuce? Dává možnost neutopit se v informacích, je neotřelý a přirozený pro N-Generation, dají se zde sdílet výukové zdroje, zapojí se žáci i učitelé. Naopak mezi hrozbami se objevuje, že služby jsou negarantované, hrozí utopení se v informacích, jsou náročné na přípravu učitele, je zde jazyková bariéra (většina jich je pouze v angličtině) a jsou ohrožena autorská práva.
Perspektivy
Další otázky se týkaly dojmů z workshopu a celkově názorů na použitelnost Webu 2.0 ve vzdělávání. S velkým zájmem se setkaly nástroje na vybírání klipů z webových stránek a jejich správu (sdílení, blogování) – Clipmarks. Rovněž anotační služby (Diigo) se jeví některým účastníků jako zajímavé, některým workshop rozšířil obzory o funkcionalitu služeb Google Docs & Spreadsheets, jako např. export do PDF. Jako zajímavé byly dále zmiňovány funkce kalendáře Google a Slideshare.
Zachytil a zpracoval Tomáš Pitner, 2. května 2007